ATARI - COMMODORE - ZX SPECTRUM

Gry na Atari, gry na Commodore, gry na ZX Spectrum - emulacje i emulatory - wspomnienia ośmiobitowców



atari commodore zx spectrum

Aby uruchchomić grę Atari 8-bit na naszym PC konieczne jest aby nasz komputer emulował Atari czyli pracował tak jak system Atari 8-bit. Aby tak się stało konieczny jest emulator małego Atari. Emulator jest programem komputerowym, który symuluje funkcje jednego systemu informatycznego w innym. Czynność ta to emulacja.

Musimy zacząć od uruchomienia na naszym komputerze PC emulatora Atari. Proces uruchomienia emulatora Atari opiszę na przykładzie popularnego emulatora Atari800Win PLus który można pobrać poniżej. Zamieszczam również dwa inne emulatory Atari tj. Emulator Altirra oraz Emulator Atari++ Win - co kto woli:)



Emulator Atari800Win PLus
emulator atari

Emulator Atari Altirra 1.4
emulator atari

Emulator Atari++ 1.57 Windows
emulator atari

Pakiet ROMów
emulator atari



Po rozpakowaniu pobranego pliku uruchamiamy jeden z plików a dokładniej plik Atari800Win.exe dwukrotnym kliknięciem w niego.

gry atari na pc



Gdy to uczynimy pojawi się komunikat emulator o tym, że nie może prawidłowo wystartować bez wcześniejszego wskazania mu lokalizacji plików ROM. Pliki ROM sa potrzebne do prawidłowej pracy emulatora. Na pytanie w komunikacie odpowiadamy twierdząco - TAK lub YES.

odpalanie gier na atari



Czym są pliki ROM? To nic innego jak system małego Atari. W każdym Atari muszą one być, więc aby masz komputer mógł emulować czyli udawać Atari musi również te pliki posiadać.
Po potwierdzeniu ukaże sie nam takie oto okno:

gry na atari



W tym okienku musimy wskazać lokalizację plików ROM na naszym dysku. Jeśli nie mamy zamiaru korzystać z emulacji Atari 5200, to pozostawiamy to pole 5200 puste. Wypeniamy pole OS-A naciskając na przycisk obok i wybierając lokalizację na dysku pliku o nazwie Atari OS vA PAL.rom, który znajdziemy w Atari800Win 4.0 > ROM. Analogicznie postępujemy w przypadku pola OS-B wskazując wskazując lokalizację pliku Atari OS vB PAL.rom, pola XL/XE wskazując lokalizację pliku Atari OS v2 83.10.05.rom, a pola Basic lokalizację pliku Atari Basic vC.rom. W przypadku gdy chcemy jednak korzystać z emulacji Atari 5200, to dla pola 5200 wskazujemy lokalizację pliku Atari 5200 (v1).rom.
Po wskazaniu lokalizacji plików ROM na naszym dysku klikamy w przycisk Info, który znajduje się poniżej (drugi z lewej). Powinniśmy otrzymac komunikat o prawidłowości wskazanych plików i ich lokalizacji.

uruchomienie gier atari



Jeśli źle wskazaliśmy pliki, to jest to odpowieni moment na prawidłowe wskazanie lokalizacji plików ROM. W przypadku gdy pliki ROM zostały poprawnie rozpoznane, to potwierdzamy przyciskiem OK wracając do poprzedniego okienka gdzie ponownie klikamy OK. Emulator zostanie uruchomiony, a na ekranie pojawi sie dobrze wszystkim znany Self Test. U góry ekranu znajduje się menu a w nim File, Atari, Input, View, Sound, Misc oraz Help. W tym menu możesz ustawić jaką maszynę ma emulować nasz komputer wybierając Atari > Machine type Proponuję wybrać XE/XL gdyż najwiecej gier działa właśnie na tym typie. Następnie wybierami ilość potrzebnej pamięci Atari > Memory size Zalecam wybór minimum 320KB. Standardowo Atari 65XE czy 800XL było wyposażone w 64KB, a Atari 130XE w 128KB, ale niektóre gry i dema wymagaja nieco wiecej pamięci. Kolejnym krokiem są ustawienia których dokonujemy w Atari > Settings

atari na PC



Po kliknięciu w Advanced... w lewym dolnym rogu okienka pojawi się takie oto okienko:

emulowanie atari



Wszystkie opcje powinny byc zaznaczone jak na powyższym obrazku.
Następnie z menu wybierz Atari > Options > SIO patch Powinno być już wybrane, ale warto się upewnić.
Kolejnym krokiem jest wskazanie emulatorowi jakie pliki ma obsługiwać. W menu Misc wybieramy File Associations...

emulator atari



Wskazanie rozszerzeń pozwolą emulatorowi na otwieranie plików z tym rozszerzeniem automatycznie po dwukrotnym kliknięiu w dany plik. Mamy do wyboru rozszerzenia atr, xfd, dcm, atz, xfz, xex, cas, rom, bin, car, a8s. Najczęściej spotykamy pliki z rozszerzeniami .xex oraz .atr Atari ST .st i .msa, ale to już inna "bajka".
Z pewnością zastanawiacie się jak odbywa się sterowanie w grach uruchamianych za pomoca emulatora. Teraz kilka słów własnie o tym. W grach emulowanych możemy używać albo myszki komputerowej albo klawiatury. Jeśli wybierzemy myszkę komputerową, to musimy koniecznie wybrać z menu Input > Mouse device > Joystick Ten wybór spowoduje, że będziemy mogli za pomocą klawisza F12 włączać i wyłączać mysz dla emulatora Atari. Kliknięcie w klawisz F12 spowoduje, że mysz pod Windows przestanie działać, a będzie działała jedynie pod emulatorem. Ponowne naciśniecie F12 spowoduje przywrócenie standardowych ustawień. Jeśli natomiast chcemy sterować w grach klawiaturą, to wybieramy z menu Input > Joysticks. Wyświetli się nam takie oto okienko:

atari emulacja



Mamy możliwość wyboru czterech joysticków, ale potrzebny nam będzie tylko jeden, najwyżej dwa. Jeśli chcemy skonfigurować klawiaturę numeryczną jako funkcje joysticka, to wybieramy Numpad.
Mamy już zainstalowany i gotowy do pracy emulator Atari. Teraz pozostaje tylko uruchomic upragnioną grę ... Możemy tego dokonać na kilka sposobów. Najprostszym sposobem jest dwukrotne szybkie kliknięcie na pliku z grą z rozszerzeniem, które dodaliśmy przy konfiguracji emulatora. Czyli zwyczajnie klikamy w plik z grą. Innym sposobem jest po uruchomieniu emulatora wybór z menu File > Autoboot image

Reklamy


atari commodore zx spectrum

banerek3

banerek3

banerek3







atari gry commodore gry